A- A A+

Wydział Fizyki i Astronomii

Adres

Wydział Fizyki i Astronomii

ul. Prof. Z. Szafrana 4a

65-516 Zielona Góra

tel.: 68 328 28 78

fax: 68 328 28 80

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Nasi partnerzy w programie Erasmus+

Biuro Karier

Logowanie

Wydział Fizyki i Astronomii Uniwersytetu Zielonogórskiego aktywnie uczestniczy w programie Erasmus, który jest realizowany na wszystkich trzech poziomach nauczania akademickiego: licencjackim, magisterskim i doktoranckim.

Sara Benítez Berrocal i Sara Gutiérrez Lopez z Exremadura University w Hiszpanii były pierwszymi studentkami, które w ramach Erasmusa studiowały fizykę na Uniwersytecie Zielonogórskim. Zostały one włączone do grup, w których za zgodą polskich studentów, zajęcia prowadzone były w języku angielskim. Jak się szybko okazało, wymiana doświadczeń przyniosła obustronne korzyści. Z jednej strony, Hiszpanki podnosiły swoje umiejętności i kwalifikacje w ramach zajęć prowadzonych na Uniwersytecie Zielonogórskim, z drugiej strony studentki Erasmusa zainspirowały nas, prowadzonym na ich rodzimym uniwersytecie, projektem popularyzującym fizykę wśród dzieci i młodzieży szkolnej. Sary zaprezentowały doświadczenia i pokazy fizyczne w jednym z lubuskich przedszkoli, wywołując wśród maluchów ogromną radość z eksperymentowania.

W roku akademickim 2011/2012 w ramach programu Erasmus Instytut Astronomii gościł studenta z Uniwersytetu Wysp Egejskich (Grecja) Alexandrosa Filothodorosa. W czasie swojego rocznego pobytu Alexandros był bardzo aktywnym uczestnikiem kampanii obserwacyjnych prowadzonych w Obserwatorium Astronomicznym. Dzięki wytrwałości i pracowitości udało mu się z sukcesem przeprowadzić  obserwacje np. supernowej SN2011by, wykonanie pięknych zdjęć naszego układu słonecznego (Jowisz, Saturn). Co więcej jego zainteresowanie spektroskopią pozwoliło zapoczątkować projekty związane z tą dziedziną nauki w Obserwatorium Astronomicznym UZ. Warto wspomnieć, że Alexandros powrócił do Polski  podejmując w roku 2013/14 studia na kierunku fizyka na drugim stopniu nauczania.

W okresie letnim ubiegłego roku Instytut Fizyki gościł doktoranta Roberto Caruana Gauci z Malty, który odbywał u nas trzymiesięczną praktykę współpracując z dr hab. M.R. Dudkiem profesorem Uniwersytetu Zielonogórskiego w badaniach nad magnetycznymi materiałami autetycznymi. Roberto dał się nam poznać jako osoba wszechstronna, z jednej strony o dużej wiedzy teoretycznej i umiejętnościach programisty a, z drugiej strony, świetnie radząca sobie z obsługą tokarki w warsztacie Instytutu Fizyki.

Bardzo owocny, jeśli chodzi o realizację programu Erasmus, jest rok 2012/13. W tym samym roku studenci Wydziału Fizyki i Astronomii UZ, Krzysztof Dudek (II rok Fizyki I stopnia) i Wiktor Wolak (III rok Fizyki I stopnia) odbywali trzymiesięczne praktyki na University of Malta, a następnie przez semestr zimowy studiowali w ramach programu Erasmus.

“W trakcie praktyk pracowaliśmy wspólnie z chirurgami kardiologami na Uniwersytecie Maltańskim przeprowadzając symulacje komputerowe niektórych elementów operacji chirurgicznych za pomocą programu Ansys. W szczególności modelowaliśmy stenty (rodzaj małych rurek, które wkłada się do tętnic celem ich poszerzenia),  a następnie zmieniając odpowiednie parametry struktury stentów staraliśmy się usunąć problemy występujące podczas zabiegów chirurgicznych.” - mówi Krzysztof Dudek.

Z kolei Wiktor Wolak podkreśla: “Erasmus jest programem, który uczy samodzielności, pozwala poznać kulturę innego kraju i daje możliwość rozwoju językowego”.

 

W czasie  semestru zimowego studenci ci brali udział w regularnych zajęciach. W tym przypadku były to mechanika kwantowa i fale, termodynamika, analiza numeryczna i ćwiczenia laboratoryjne z fizyki.  Studenci zgodnie twierdzą, że egzaminy były trudne. Ciekawostką jest, że egzaminy swoją formułą przypominają nasze matury, prace są kodowane, a wyniki ogłaszane są zbiorczo dla całej uczelni w kolejnym semestrze.

Bartłomiej Zapotoczny, doktorant Wydziału Fizyki i Astronomii UZ, na staż w ramach Erasmusa wybrał Ateny. Jego praktyka realizowana była na Wydziale Fizyki Uniwersytetu Ateńskiego oraz w National Centre of Scientific Research "DEMOKRITOS", gdzie miał okazję pracować pod okiem wybitnych fizyków i chemików z całej Grecji.

“Praca, w dużym, młodym zespole naukowców dała mi wiele satysfakcji. Uczestniczyłem w badaniach dotyczących syntezy nanocząstek magnetycznych, badań nanorurek tlenku tytanu, ale przede wszystkim w szeroko zakrojonych badaniach nad cienkimi warstwami tlenku grafitu. Mimo tak krótkiego czasu spędzonego w Atenach, uważam, że zdobyłem wiele cennych umiejętności, zarówno laboratoryjnych (m.in. obsługa najnowszej aparatury badawczej), jak i personalnych (praca zespołowa, nabranie pewności i zaufania do siebie i swoich umiejętności)”.

Wszyscy uczestnicy programu podkreślają, że Erasmus jest niezwykłą szansą na poznanie nowej kultury.“Podczas wyjazdu miałem możliwość poznania Aten także z innej strony. Przede wszystkim jest to niezaprzeczalnie stolica i kolebka kultury europejskiej. Miałem okazję zobaczyć nie tylko reprezentacyjne miejsca, takie jak Akropol, czy Świątynię Zeusa, ale także ukryte na otaczających Ateny wzgórzach najstarsze kaplice chrześcijańskie i bizantyjskie, które nie są znane nawet wszystkim tubylcom. W zwiedzaniu bardzo pomagała prężnie działająca organizacja studencka ESN (Erasmus Student Network) Kapa. Dzięki uprzejmości prof. Nikosa Guskosa, który był opiekunem moich praktyk, miałem okazję zobaczyć Kanał Koryncki i wiele atrakcji Półwyspu Peloponeskiego - Nafplio, Korynt, Loutraki, Mykeny, grób Agamemnona”- podkreśla Bartłomiej Zapotoczny.

Na praktyce zawodowej w Extremadura University przebywa obecnie studentka Wydziału Fizyki i Astronomii UZ Agnieszka Szelecka (II rok Fizyki i Astronomii II stopnia ).

“Moja praktyka składa się z dwóch części. Można powiedzieć dziennej i nocnej, gdyż w ciągu dnia prowadzę obserwacje Słońca, a w nocy śledzę zmiany jasności wybranych układów podwójnych gwiazd. Oprócz tego moim zadaniem jest analiza danych związanych z ilością plam słonecznych w poszczególnych latach. Wszystkim gorąco polecam wyjazd na taką praktykę. Są to niezapomniane wrażenia, mnóstwo nowych znajomości, no i oczywiście praktyka języka obcego.”- pisze Agnieszka Szelecka.

Z kolei Ismael Granero Marana wybrał Uniwersytet Zielonogórski, aby studiować fizykę w roku akademickim 2012/13. Jego macierzystą uczelnią jest Extremadura University, ta sama, z której pochodzą nasze pierwsze studentki Erasmusa. Ismael podkreśla, że zainspirowany wspomnieniami swoich koleżanek, postanowił studiować w ramach Erasmusa właśnie w Zielonej Górze. W roku akademicki 2013/14 gościmy ponownie dwóch studentów z Extremadura University.

Javier Morgano Brajones oraz Juan Manuel Gonzalez Sopena podjęli roczne studia na naszym wydziale. Z kolei Karol Marcjan oraz Bartosz Boguniewicz studiowali  w semestrze zimowym w ramach ERASMUSA na Malcie.

Dodajmy, że na Wydziale Fizyki i Astronomii oprócz studentów z Erasmusa są także studenci z Wietnamu,Ukrainy i Chin.

fot1Krzysztof Dudek na Malcie

fot4prof. Gouskous i Bartek Zapotoczny, Grecja

fot5fot6
Sara Benítez Berrocal i Sara Gutiérrez Lopez

Kalendarz naboru wniosków grantowych

Kalendarz naboru wniosków grantowych

Współpraca naukowa Wydziału w latach 2016-2020

Kalendarz wiadomości

sierpień 2020
Mo Tu We Th Fr Sa Su
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6