A- A A+

Wydział Fizyki i Astronomii

Adres

Wydział Fizyki i Astronomii

ul. Prof. Z. Szafrana 4a

65-516 Zielona Góra

tel.: 68 328 28 78

fax: 68 328 28 80

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Nasi partnerzy w programie Erasmus+

Biuro Karier

Logowanie

Po raz czternasty, w ramach odbywającego się Festiwalu Nauki, pracownicy Wydział Fizyki i Astronomii zapraszają 5 czerwca  zielonogórzan do wzięcia udziału w wykładach i pokazach.
Zapisy na poszczególne zajęcia realizowane będą elektronicznie od 15 maja. Formularz rejestracyjny dostępny będzie na stronie www.fn.uz.zgora.pl

Godzina Tytuł Prowadzący Miejsce Wiek
Wykłady
1130 – 1215

Podsłuchiwanie Wszechświata
Europejskim Systemem Radiowym

dr hab. Wojciech Lewandowski budynek A-29
sala 106
12+
1230 – 1315 Fale grawitacyjne dr hab. Dorota Rosińska budynek A-29
sala 106
12+
1330 – 1415 Ile jest nauki w filmie science fiction prof. dr hab. Andrzej Drzewiński budynek A-29
sala 106
12+
1430 – 1515 Jak odkrywamy planety pozasłoneczne
- w poszukiwaniu drugiej Ziemi
dr Agnieszka Słowikowska budynek A-29
sala 106
12+
Pokazy
900 – 945
1015 – 1100
Pokazy z ciekłym azotem dr Stefan Jerzyniak,
Sebastian Kruk,
Henryk Adamek
budynek A-29
sala 106
6+
1000 – 1045
1100 – 1145
1200 – 1245
Fizyka bez granic dr Joanna Kalaga
dr Sylwia Kondej
budynek A-29
sala 305
5-12

 Wykłady:
Podsłuchiwanie Wszechświata Europejskim Systemem Radiowym
W październiku 2015 roku zostały oddane do użytku trzy polskie radioteleskopy systemu LOFAR, wybudowane przez polskie konsorcjum POLFAR, w którym uczestniczy Uniwersytet Zielonogórski. W ten sposób polska radioastronomia dołączyła do międzynarodowej sieci tego typu radioteleskopów tworzących jeden duży radioteleskop: International LOFAR Telescope (ILT), w którego skład wchodzi w sumie około 50 podobnych instrumentów znajdujących się w Holandii (gdzie znajduje się główna część tego teleskopu), Niemczech, Francji, Wielkiej Brytanii  i Szwecji. Podczas wykładu dr hab. Wojciech Lewandowski opowie o tajemnicach detekcji i analizy sygnałów dochodzących do nas od pulsarów oraz o radioteleskopie LOFAR, który umożliwia odkrycie setek nowych pulsarów, znajdujących się zarówno w naszej Galaktyce, jak i poza nią.
Fale grawitacyjne
Fale grawitacyjne zostały przewidziane w 1916 przez A. Einsteina w ramach ogólnej teorii względności. W roku 2015 zespół międzynarodowy w tym uczeni z polskiej grupy POLGRAW zarejestrowali dwukrotnie (we wrześniu i grudniu) fale grawitacyjne pochodzące z dwóch katastrof kosmicznych - zlewających się dwóch czarnych dziur. Podczas wykładu dr hab. Dorota Rosińska wyjaśni czym jest grawitacja w teorii Einsteina, co to są fale grawitacyjne, jak oddziałują z materią, jakie są silne astrofizyczne źródła fal grawitacyjnych, co to są czarne dziury, jak działają detektory fal grawitacyjnych? Podczas wykładu przedstawiony zostanie wkład polskiej grupy badawczej do międzynarodowej współpracy Virgo/LIGO, a także omówione zostaną pierwsze fundamentalne odkrycia dokonane przy pomocy tych detektorów.
Ile jest nauki w filmie science fiction
Podstawowym celem filmu SF jest dostarczanie rozrywki. Jednak zgodnie ze starą maksymą „bawiąc uczyć” niejednokrotnie mogą one budzić zaciekawienie i zachęcać do własnych poszukiwań - już takich bardziej na serio. Podczas prelekcji prof. Andrzej Drzewiński pokaże, na ile rzetelnie twórcy ukazują fizyczny świat, a na ile pozwalają sobie na tzw. realizm filmowy. Czy hałasy w kosmosie, to rzecz dopuszczalna i jak to w końcu jest z Gwiazdą Śmierci, która potrafi niszczyć planety? Podczas wykładu prof. A. Drzewiński wraz ze słuchaczami zastanowi się nad odlotowym odlotem z Marsa bohatera „Marsjanina”, czarnymi dziurami oraz spowolnieniem czasu w „Interstellarze”. Ponadto, omówiony zostanie także budujący przykład, jak można opublikować artykuł naukowy podczas pracy nad filmem sf?
Jak odkrywamy planety pozasłoneczne - w poszukiwaniu drugiej Ziemi
Niewątpliwie najważniejszym odkryciem w ostatnim czasie jest odkrycie fal grawitacyjnych, które historycznie może stać się najważniejszym odkryciem astrofizycznym XXI wieku. Z drugiej strony, jednym z wciąż aktualnych wyzwań jest odkrycie planety pozasłonecznej, na której warunki fizyczne byłby podobne do tych panujących na Ziemi. Podczas wykładu dr Agnieszka Słowikowska opowie o różnych metodach jakie stosują astrofizycy w poszukiwaniu planet pozasłonecznych. Przedstawi znane planety pozasłoneczne, jak również opowie o projekcie, w którym uczestniczy Uniwersytet Zielonogórski, a mającym na celu poszukiwanie planet poza Układem Słonecznym. Podczas wykładu zaprezentowana zostanie również platforma Zooniverse, czyli projekt społecznościowy, w którym badania z różnych dziedzin nauki, w tym astronomii, może prowadzić każdy. W szczególności zaprezentowany zostanie projekt ,,Łowcy planet" do poszukiwania planet pozasłonecznych.
Pokazy:
Fizyka bez granic
Seria 45-minutowych pokazów przygotowanych z myślą o różnych odbiorcach. Pokaz adresowany jest zarówno do grup przedszkolnych jak i szkolnych (szkoły podstawowe, gimnazja, szkoły ponadgimnazjalne). Sposób prezentowania doświadczeń oraz opis zjawisk będzie dostosowany do wiedzy i umiejętności uczestników pokazu. Ponadto, pracownicy Wydziału prowadzący pokaz zapraszać będą uczestników do udziału w przeprowadzanych eksperymentach, pokazując w ten sposób, że fizyka jest ciekawa i każdy może się nią zajmować.
Pokazy z ciekłym azotem
Pracownicy Instytutu Fizyki zaprezentują właściwości ciał w niskich temperaturach wykonując eksperymenty z zastosowaniem ciekłego azotu.

Kalendarz naboru wniosków grantowych

Kalendarz naboru wniosków grantowych

Współpraca naukowa Wydziału w latach 2016-2020

Kalendarz wiadomości

sierpień 2020
Mo Tu We Th Fr Sa Su
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6