A- A A+

Wydział Fizyki i Astronomii

Adres

Wydział Fizyki i Astronomii

ul. Prof. Z. Szafrana 4a

65-516 Zielona Góra

tel.: 68 328 28 78

fax: 68 328 28 80

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Nasi partnerzy w programie Erasmus+

Biuro Karier

Logowanie

    Projekt zatytułowany Badanie niejednorodności zjonizowanego ośrodka międzygwiazdowego za pomocą obserwacji pulsarów polskimi stacjami radioteleskopu LOFAR uzyskał finansowanie w ramach konkursu OPUS-15 organizowanego przez Narodowe Centrum Nauki. Projekt ten realizowany będzie na Wydziale Fizyki i Astronomii UZ, we współpracy z Uniwersytetem Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie oraz Uniwersytetem Jagiellońskim, przy czym z 662 tysięcy złotych przeznaczonych na finansowanie projektu ponad 400 tys. zostanie w Zielonej Górze. Kierownikiem projektu jest dr hab. Wojciech Lewandowski. Projekt dotyczy obserwacji pewnych aspektów promieniowania pulsarów z użyciem polskich radioteleskopów należących do ogólnoeuropejskiej sieci LOFAR.   
    LOFAR to międzynarodowa sieć radioteleskopów, które obserwują pochodzące z kosmosu fale radiowe, w zakresie niskich częstotliwości, poniżej 200 MHz. Trzy radioteleskopy z tej sieci wybudowane zostały w Polsce w ramach polskiego konsorcjum POLFAR W ramach sieci LOFAR teleskopy te pracować będą przez cztery dni w tygodniu, pozostały czas może zostać wykorzystany na inne projekty badawcze przez członków konsorcjum POLFAR. Instytut Astronomii Uniwersytetu Zielonogórskiego we współpracy z Uniwersytetem Warmińsko-Mazurskim i Uniwersytetem Jagiellońskim (właścicielami dwóch z tych teleskopów) używa tych teleskopów do obserwacji pulsarów radiowych.


    Choć pojedyncza „stacja” sieci LOFAR równoważna jest jedynie około 20 metrowemu radioteleskopowi, to fakt, że LOFAR obserwuje niebo w zakresie niskich częstotliwości sprawia, że będziemy mogli badać pulsary radiowe w takim zakresie widma elektromagnetycznego, w którym jak do tej pory nie zostały one przebadane z użyciem nowoczesnych technik obróbki i analizy danych. W naszym projekcie chcemy użyć pulsarów radiowych do badania właściwości ośrodka międzygwiazdowego i wpływu efektów propagacji fal radiowych przez zjonizowaną materię na obserwacyjne własności pulsarów. W szczególności badać będziemy wpływ zjawisk dyspersji międzygwiazdowej (opóźnienia czasu przyjścia pulsu na niskich częstotliwościach), rozpraszania wywołującego poszerzenie pulsu, oraz scyntylacji w ośrodku międzygwiazdowym (których efekt przypomina zjawisko migotania gwiazd obserwowane w zakresie optycznym). Badanie tych zjawisk pozwoli określić właściwości materii międzygwiazdowej która je powoduje – jej parametry fizyczne, strukturę i ulokowanie w Galaktyce.
    Obserwacje prowadzone z użyciem najnowszych technologii analizy sygnału oznaczają, że nawet pojedynczy radioteleskop systemu LOFAR produkuje gigantyczne ilości danych, które wymagać będą obróbki (do kilkunastu TB dziennie). Aby możliwe było prowadzenie tych obserwacji oraz ich bieżąca analiza proponujemy stworzenie w Polsce grupy badawczej, opartej na Instytucie Astronomii Uniwersytetu Zielonogórskiego, który ma ponad 25 lat doświadczenia w obserwacjach pulsarów i pracach teoretycznych w tym zakresie.

 

 

Kalendarz naboru wniosków grantowych

Kalendarz naboru wniosków grantowych

Współpraca naukowa Wydziału w latach 2016-2020

Kalendarz wiadomości

sierpień 2020
Mo Tu We Th Fr Sa Su
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6