A- A A+

Wydział Fizyki i Astronomii

Adres

Wydział Fizyki i Astronomii

ul. Prof. Z. Szafrana 4a

65-516 Zielona Góra

tel.: 68 328 28 78

fax: 68 328 28 80

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Nasi partnerzy w programie Erasmus+

Biuro Karier

Logowanie

 

Van talk wreczenie1 wreczenie2 w sali uroczystosci

     W dniu 10 grudnia 2018 na Uniwersytecie w Vinh odbyła się wyjątkowa uroczystość. Uczelnia po raz pierwszy w swojej historii nadała doktorat  honoris causa naszemu pracownikowi  profesorowi Cao Long Van. W uroczystości wzięli udział prof. Marek Trippenbach z Uniwersytetu Warszawskiego pełniący rolę promotora doktoratu honorowego, prof. Dinh Xuan Khoa – rektor Uniwersytetu w Vinh (były doktorant prof. Cao Long Van), prorektorzy, kierownicy jednostek, wykładowcy oraz studenci. Warto nadmienić, że Uniwersytet w Vinh będący jedną z największych uczelni publicznych w Wietnamie (a największą w środkowej części Wietnamu) położył wielkie zasługi dla nauki i edukacji wyższej Wietnamu. Przez prawie 60 lat kształciły się na nim setki tysięcy nauczycieli  szkół średnich w Wietnamie, a także wielu wybitnych naukowców wietnamskich.

    Podczas ceremonii prof. Ding Xuan Khoa van zdjecie2 podkreślił zaangażowanie prof. Cao Long Van w podnoszeniu poziomu naukowego oraz dydaktycznego uczelni. Od czasu uroczystości 30-lecia uczelni w 1989 van zdjecie1, w pierwszej kolejności Profesor przyczynił się do uzyskania przez Uczelnię prawa do doktoryzowania. Dzięki jego wysiłkom, mimo że na Uczelni nie było żadnego samodzielnego pracownika naukowego, powstała pod jego kierownictwem pierwsza Komisja ds. studiów doktoranckich. Dzięki temu mogło zostać zrekrutowane pierwsze pokolenie doktorantów, do którego należał m. in. obecny Rektor Uczelni. Szczegółowo opisał ten okres prof. Cao Long Van w swoim artykule „Education through Research” w Monografii Culture-Education-Professional Work (Polish and Vietnamese Experiences) wydanej przez Wydawnictwo UZ w 2018 roku. Następnie przez prawie 30 lat Profesor nieprzerwanie przygotowywał wykłady, organizował projekty naukowe, angażował się w zapraszanie wielu wybitnych naukowców z Polski, również z Uniwersytetu Zielonogórskiego, którzy wygłaszali wykłady dla studentów i kadry naukowej. Także przyczynił się do otrzymania wielu stypendiów dla studentów wietnamskich, którzy dzięki nim mogli kontynuować studia w Polsce. Co więcej, nadzorował wymianę studentów ze stroną polską. Ponadto zapoczątkował nowe kierunki badań naukowych na Uniwersytecie w Vinh, które zaowocowały powstaniem dwóch silnych grup badawczych zajmujących się kryształami fotonicznymi i rezonansem atomowym zarówno od strony teoretycznej, jak i doświadczalnej. Pierwsza pułapka opto-magnetyczna w Wietnamie była zbudowana na właśnie na Uniwersytecie w Vinh.  Podsumowując Rektor wyraził głęboką wdzięczność za wysiłki prof. Cao Long Van, który przyczynił się do sukcesów wielu pokoleń wietnamskich studentów w Wietnamie, a zarazem  dopomógł w uzyskaniu dojrzałości przez  Uniwersytet w Vinh.
    Zabierając głos jako promotor van zdjecie3, prof. Marek Trippenbach podkreślił, że prof. Cao Long Van jest uczniem prof. Iwo Białynickiego Biruli - twórcy znamienitej szkoły fizyki w Polsce. Praktycznie wszyscy fizycy na Uniwersytecie Vinh, można powiedzieć, są potomkami naukowymi prof. I. Białynickiego-Biruli. Puentę przemówienia stanowiła uwaga, że wybierając prof. Cao Long Van na swojego pierwszego doktora honoris causa, Uniwersytet Vinh ustawił tak wysoko poprzeczkę, że trudno będzie znaleźć kolejnego kandydata.
     W ostatniej części uroczystości byli uczniowie prof. Cao Long Van złożyli mu gratulacje van zdjecie4 i życzenia wielu dalszych sukcesów. Cała społeczność naszego wydziału dołącza się do tych życzeń. Jesteśmy dumni z wielkiego wyróżnienia prof.  Cao Long Van, na które z pewnością  zasłużył sobie swoją wytrwałością, nieodłączną pogodą ducha oraz wieloletnią pracą.

http://vinhuni.edu.vn/tin-tuc-su-kien/seo/lan-dau-tien-truong-dai-hoc-vinh-trao-bang-tien-si-danh-du-89013

 

 

 

 

Kalendarz naboru wniosków grantowych

Kalendarz naboru wniosków grantowych

Współpraca naukowa Wydziału w latach 2016-2020

Kalendarz wiadomości

sierpień 2020
Mo Tu We Th Fr Sa Su
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6