Absolwent studiów drugiego stopnia posiada oprócz wiedzy ogólnej z zakresu nauk fizycznych wiedzę specjalistyczną pozwalającą na definiowanie oraz rozwiązywanie problemów fizycznych, zarówno rutynowych jak i niestandardowych. Potrafi korzystać z literatury specjalistycznej o charakterze naukowym i technicznym.
Specjalność: fizyka komputerowa
Studia na specjalności fizyka komputerowa, przy bezpośrednim stałym dostępie do komputerów, dają możliwość poznania podstawowych metod informatyki i nowoczesnych zastosowań technik informatycznych w fizyce. Zasadniczym elementem edukacji jest przygotowanie do analizy danych doświadczalnych, wsparte poprzez modelowanie konkretnych procesów fizycznych. W założeniach programowych fizyka jest postrzegana szeroko jako „sztuka modelowania rzeczywistości”. Umożliwia to niestandardowe podejście do rozwiązywania problemów spoza obszarów fizyki, w każdym zagadnieniu dającym się sprowadzić do analizy i przetwarzania danych cyfrowych. Nacisk kładzie się na interdyscyplinarną umiejętność znajdowania nowych sposobów uproszczonego opisu układów złożonych, przewidywania oraz metod ich sterowania czy korekty poprzez modele symulacyjne. Takie problemy spotyka się obecnie zarówno na rynku pracy nowoczesnych technologii, w naukach biologicznych, społecznych, ekonomicznych, w zarządzaniu i bankowości, ale też we wszystkich działach przemysłu i gospodarki, w których przetwarza się dane cyfrowe. Specjalność ta pozwala również na poznanie i tworzenie oryginalnych programów do współpracy komputerów z aparaturą badawczą i pomiarową.
Specjalność: astrofizyka komputerowa
Absolwentów kierunku fizyka o specjalności astrofizyka komputerowa cechuje bardzo dobra znajomość zagadnień z zakres zaawansowanej astrofizyki i procesów fizycznych zachodzących we Wszechświecie, połączona ze znajomością nowoczesnych technik obserwacyjnych oraz metod i algorytmów komputerowych używanych w analizie danych. Podstawą przedmiotów specjalistycznych są analizy danych obserwacyjnych pochodzących zarówno z ogólnie dostępnych baz danych, jak i z wyników obserwacji uzyskanych w ramach pracy naukowej Instytutu Astronomii. W ramach zajęć absolwenci nabywają umiejętności niezbędne do projektowania, przeprowadzania oraz analizy wyników symulacji komputerowych procesów astrofizycznych, oraz projektowania programów obserwacyjnych i badawczych na podstawie wyników takich symulacji oraz wiedzy ogólnej z zakresu astrofizyki. Absolwenci swobodnie posługują się narzędziami informatycznymi oraz posiadają szerokie umiejętności programistyczne, a nabyte umiejętności mogą być wykorzystywane do analizy dużych zbiorów danych (ang. big data).
Specjalność: fizyka medyczna
Absolwent fizyki medycznej jest przygotowany do pracy w jednostkach służby zdrowia, takich jak szpitale, przychodnie, pracownie diagnostyczne i laboratoria, gdzie będzie w kompetentny sposób współpracował z personelem medycznym. Posiada teoretyczną i praktyczną wiedzę na temat obrazowania medycznego przy pomocy takich technik jak RTG, TK, PET, NMR i USG. Zna podstawy fizyczne elektrokardiografii, elektroencefalografii, i elektromiografii, potrafi wykonać EKG i EEG. Absolwent ma podstawową wiedzę z zakresu anatomii i fizjologii człowieka oraz patologii. Osoba po ukończeniu fizyki medycznej potrafi również przeprowadzać i interpretować podstawowe analizy statystyczne wykorzystywane w naukach biomedycznych oraz zna podstawy analizy sygnałów i obrazu, również w zakresie, który wykorzystywany jest w tych naukach. Fizyk medyczny zaznajomiony jest z podstawami etycznymi zawodów medycznych. Absolwenci po tej specjalności, znajdują pracę w placówkach zdrowia, przede wszystkim w Zielonej Górze i na terenie Województwa Lubuskiego.
Specjalność: fizyka teoretyczna
Specjalność ta umożliwia zapoznanie się z elementami fizyki teoretycznej i otwiera dodatkowe możliwości studentom szczególnie zainteresowanym matematycznym opisem zjawisk fizycznych. Pozwala opanować zaawansowane metody matematyczne fizyki, uczy wyrafinowanych narzędzi matematycznych umożliwiających głębokie poznanie i analizę fascynujących zagadnień współczesnego przyrodoznawstwa. Wprowadza do analizy zagadnień fizycznych przy pomocy pakietów symulacyjnych (typu Mathematica, Matlab).
Specjalność: nauczycielska
Absolwent kierunku fizyka o specjalności fizyka nauczycielska jest w pełni przygotowany do pracy jako nauczyciel fizyki w różnych typach szkół, zarówno podstawowych jak i ponadpodstawowych. W procesie kształcenia studenci specjalności fizyka nauczycielska zapoznają się z zagadnieniami z zakresu psychologiczno – pedagogicznego oraz dydaktyki fizyki ze szczególnym naciskiem na praktyczne umiejętności niezbędne do realizacji zadań dydaktycznych i wychowawczych. W trakcie kształcenia część przedmiotów realizowana jest w formie praktyk, które odbywają się w szkołach ponadpodstawowych. Program studiów na specjalności fizyka nauczycielska dostosowany jest do wymagań MEN jakie stawiane są kandydatom do zawodu nauczyciela.
Absolwent każdej specjalności jest przygotowany do podejmowania działań samokształceniowych, co ułatwia mu adaptację do dynamicznych zmian na rynku pracy.