uz-logo-pion-2.png

                        Wydział Fizyki i Astronomii

Studia I stopnia

Witaj Maturzysto, przyszły Studencie. Czas matur się zbliża i pora wybrać kierunek studiów. Aby Tobie pomóc zebraliśmy użyteczne informacje o studiach u nas. Zapraszamy! Co wybrać? Jaki kierunek i specjalność?

gr1.jpgJeśli interesują Cię fundamentalne prawa rządzące Przyrodą i zastanawiasz się jak działają wszechobecne urządzenia techniczne może warto wybrać fizykę. Nadal czeka wiele tajemnic natury do odkrycia, można realizować swoje pomysły na praktyczne zastosowania a przede wszystkim fizyka uczy myślenia. a myślenie nadal ma przyszłość. Przy okazji nauczymy Cię wielu użytecznych umiejętności informatycznych zwłaszcza jeśli zdecydujesz się na specjalność Fizyka komputerowa. Jeśli pragniesz dzielić się swoją wiedzą z innymi, a zarazem znaleźć dobre miejsce na rynku pracy jako nauczyciel, możesz w ramach specjalności nauczycielskiej nabyć pełne uprawnienia do nauczania fizyki w szkołach podstawowych i ponadpodstawowych.


gr2.jpgRozwój zaawansowanych technik diagnostycznych i terapeutycznych wymaga wykorzystania najnowocześniejszych urządzeń działających w oparciu o prawa fizyki. Spowodowało to, że fizyk medyczny stał się nierozłącznym i bardzo ważnym członkiem zespołów medycznych, który nie tylko obsługuje skomplikowane urządzenia, ale również planuje terapię i dba o ochronę pacjentów przed jej ubocznymi skutkami. Czytaj więcej o kierunku Fizyka medyczna.


czarna_dziura.jpg

Studiując Astronomię będziesz miał okazję poznać największe tajemnice Wszechświata. Każdy z nas spotykał się w ostatnich latach z wieloma doniesieniami prasowymi dotyczącymi astronomii – odkryciami nowych planet poza Układem Słonecznym, pierwszą detekcją fal grawitacyjnych, czy pierwszym „zdjęciem” czarnej dziury. Istotność astronomii docenił cały naukowy świat – wystarczy zauważyć, że w ostatnich latach większość Nagród Nobla przyznanych w dziedzinie Fizyki przypadło astronomom – tak było w latach 2017, 2019 i 2020. Studiując Astronomię będziesz miał(a) okazję lepiej zrozumieć te najważniejsze odkrycia, które obecnie kształtują nasze zrozumienie otaczającego nas Wszechświata. Nauka na tym kierunku pozwoli Ci także poznać metody obserwacyjne i podstawy fizyczne które do tych odkryć doprowadziły – by móc kontynuować badania największych tajemnic kosmosu. Więcej informacji na temat kierunku Astronomia.


Dlaczego warto studiować fizykę, fizykę medyczną lub astronomię?
Bo fizyka jest pasjonująca i wszechobecna. To właśnie prawa fizyki rządzą całym światem materialnym od skali kosmicznej mierzonej jednostkami astronomicznymi aż do mikroświata, gdzie odległości są rzędu nanometrów. Z jej zastosowaniami spotykamy się na każdym kroku. Fale elektromagnetyczne wykorzystywane w komórkach czy lasery stosowane w różnych gałęziach przemysłu ale i w rozrywce to tylko początek długiej listy. Także w zakresie współczesnej astronomii (którą powinno się w zasadzie nazywać astrofizyką) rozwój technologii i metod analizy danych pozwolił na dokonanie w ostatnich latach największych odkryć o których wszyscy słyszeliśmy – planety pozasłoneczne, czarne dziury, fale grawitacyjne.Te działy fizyki, których zastosowania wydają się być najbardziej atrakcyjne wyodrębniliśmy w postaci oddzielnych kierunków lub specjalności.
Bo daje szansę na znalezienie interesującej i dobrze płatnej pracy. Na wszystkich kierunkach i specjalnościach poza przedmiotami kierunkowymi oferujemy duży blok zajęć komputerowych, na których zapoznacie się z różnorodnymi zastosowaniami komputerów i nauczycie się programowania. Na fizyce medycznej zapoznacie się z podstawami medycyny i fizjologii, różnorodnymi technikami medycznymi i obsługą skomplikowanej aparatury medycznej. Już od drugiego roku studiów pewne zajęcia praktyczne odbywają się w szpitalu. Więcej o perspektywach pracy na stronach poszczególnych kierunków
Dlaczego warto u nas studiować? Ponieważ:

- mamy bardzo dobrą kadrę naukową (w kategorii osiągnięcia naukowe i twórcze ostatniej oceny parametrycznej zajęliśmy czwarte miejsce wśród uniwersyteckich wydziałów fizyki w kraju,
- mamy bardzo korzystne proporcje liczby studentów do kadry i możemy otoczyć Cię opieką,
- oferujemy studia na wszystkich trzech stopniach (włącznie z doktoranckimi),
- możesz mieć egzotycznych kolegów na roku, np. z Ukrainy i Wietnamu,
- Zielona Góra jest przyjaznym miastem (niezbyt dużym ale wojewódzkim, czuje się tutaj studencką atmosferę),
- w Zielonej Górze wiele się dzieje: słynny Falubaz, wspaniały Big Band, Zielonogórskie Zagłębie Kabaretowe i wiele innych,
- Zielona Góra jest tanim miastem a dla studenckiej kieszeni to ważne.

Jak zdobyć kasę i się utrzymać w trakcie studiów? Zazwyczaj pierwszym źródłem zasilania finansowego są rodzice ale studiując na naszym Wydziale możesz ubiegać się o różnorodne stypendia

- stypendium socjalne,
- stypendium specjalne dla osób niepełnosprawnych,
- stypendium rektora dla najlepszych studentów
- stypendia ministra za osiągnięcia w nauce,
- stypendium ministra za wybitne osiągnięcia w sporcie,
- zapomogi.

Informacje o warunkach, które musisz spełnić aby otrzymać dany rodzaj stypendium znajdziesz na stronie Działu Spraw Studenckich

Czy studiując u nas część studiów można odbyć na innej krajowej lub zagranicznej uczelni? Tak. W ramach programów MOST (polskie uczelnie) i Erasmus + (uczelnie zagraniczne). O naszych studentach uczestniczących w programie Erasmus studiujących na Malcie i nie tylko przeczytasz tutaj.
Co robi student? Oczywiście studiuje :-) Ale co to oznacza?

- uczestniczy w zajęciach, zdaje egzaminy, zdobywa zaliczenia z ćwiczeń i pracowni, pisze prace kończące poszczególne stopnie studiów (licencjacką, inżynierską, magisterską lub doktorską)
- działa w kołach naukowych i organizacjach studenckich. Na uniwersytecie jest ich ponad 100, zobacz pełną listę. Na naszym Wydziale działają dwa koła naukowe: studentów fizyki PiN i koło studentów astronomii.
- zasiada we władzach uczelni oraz Wydziałowej Radzie ds Kształcenia. Reprezentanci studentów mają realny wpływ na większość decyzji zapadających na Senacie Uczelni (najwyższy organ władzy na Uczelni) oraz w WRdsK.
- uczestniczy w imprezach kulturalnych. Studencka legitymacja pozwala skorzystać ze specjalnych promocji przygotowanych dla studentów przez różnorodne instytucje kulturalne takie jak Filharmonia Zielonogórska, Teatr Lubuski, Muzeum Ziemi Lubuskiej i wiele innych. No a po męczącym dniu zajęć na uczelni, wyczerpującej pracy w kołach i organizacjach wieczorami można wybrać się na zasłużone piwo.

Odpowiednie adresy znajdziecie sami :-)

Jak rozpocząć studia u nas? Przejdź do zakładki Pierwsze kroki. Jeśli masz pytania: pisz na adres I.Borowczak@wfa.uz.zgora.pl lub dzwoń +68 328 28 78 a jeśli jesteś w Zielonej Górze przyjdź do nas.

Dziekanat Wydziału Fizyki i Astronomii
Uniwersytet Zielonogórski
ul. Prof. Z. Szafrana 4a, 65-516 Zielona Góra
pok. 107 (bud. A-29)
CZEKAMY NA CIEBIE!

Logo programu Widza Edukacja Rozwój Biało-czerwona flaga i napis Rzeczpospolita Polska Logo Euopejskiego Funduszu Społecznego
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, Program Operacyjny Widza Edukacja Rozwój 2014-2020 "Nowoczesne nauczanie oraz praktyczna współpraca z przedsiębiorcami - program rozwoju Uniwersytetu Zielonogórskiego", POWR.03.05.00-00-Z014/18