Celem kształcenia na kierunku fizyka medyczna jest dostarczenie wszechstronnej wiedzy i umiejętności niezbędnych do pracy jako fizyk medyczny w jednostkach ochrony zdrowia oraz w jednostkach naukowych.
Absolwent posiada wiedzę z zakresu fizyki oraz technicznych zastosowań fizyki, opartą na gruntownych podstawach nauk matematyczno-przyrodniczych. Absolwent posiada umiejętności rozumienia i ścisłego opisu zjawisk fizycznych, korzystania z nowoczesnej aparatury pomiarowe i technicznych systemów diagnostycznych oraz gromadzenia, przetwarzania i przekazywania informacji. Powinien znać język obcy na poziomie biegłości B2 Europejskiego Systemu Opisu Kształcenia Językowego Rady Europy oraz umie posługiwać się językiem specjalistycznym z zakresu nauk fizycznych i technicznych.
Absolwent jest przygotowany do pracy w jednostkach służby zdrowia, takich jak szpitale, przychodnie, pracownie diagnostyczne i laboratoria. Posiada teoretyczną i praktyczną wiedzę na temat obrazowania medycznego przy pomocy takich technik jak RTG, CK, MRI i USG. Zna podstawy fizyczne elektrokardiografii, elektroencefalografii i elektromiografii, potrafi założyć EKG i EEG. Absolwent kierunku fizyka medyczna ma podstawową wiedzę z zakresu anatomii i fizjologii człowieka oraz patologii.
Absolwent po ukończeniu fizyki medycznej ma wiedzę i umiejętności niezbędne do rozpoczęcia specjalizacji z fizyki medycznej w pracowni radioterapii, czyli w najczęstszym miejscu zatrudnienia fizyka medycznego. Jest również gotowy do rozpoczęcia specjalizacji w innych pracowniach, takich jak na przykład pracownia elektroterapii, radiologii, ortopedii, okulistyki i wielu innych.
Wiedza zdobyta podczas studiów umożliwia zdobycie kwalifikacji w zakresie nowych, rzadko w Polsce używanych technik diagnostycznej medycyny nuklearnej. Absolwent potrafi scharakteryzować techniki PET i SPECT, zna fizyczne cechy i skład najczęściej używanych radiofarmaceutyków i potrafi zinterpretować obraz wielomodalny powstały z połączenia tych technik z innymi, bardziej rozpowszechnionymi technikami takimi jak CT lub MRI.
Osoba po ukończeniu fizyki medycznej potrafi również przeprowadzać i interpretować podstawowe analizy statystyczne wykorzystywane w naukach biomedycznych oraz zna podstawy analizy sygnałów i obrazu, również w zakresie, który wykorzystywany jest w tych naukach. Fizyk medyczny zaznajomiony jest z podstawami etycznymi zawodów medycznych.